Duševní zdraví

Mít či nemít?

Slunce svítí, venku je tak krásně, květiny rostou před očima, všechno voní... Ale co to? Nás bolí hlava, najednou je světla příliš, slunce přímo bodá do očí, ptáci venku jsou nějací hluční? Tohle všechno jsou stavy neslučitelné se životem s úsměvem na rtech. Co se děje? Dvacet z kupy odborníků na dobrou náladu doporučuje následující postup:


 

1) Otevřete okna dokořán! Dobrá zpráva - čerstvý vzduch a slunce nezabíjejí.

2) Rozhlédněte se! Nevidíte snad něco, co vypadá jako „krám"? Nějakou věc, kterou už nemáte rádi,  nepoužíváte či nepotřebujete? Vezměte si do ruky pytel na odpadky a projděte se bytem. Šup, šup, šup, vyhoďte všechny věci, které vás obírají o energii. O tu tělesnou, neustálým zbytečným poponášením a překládáním zbytečností. Ale i o tu duševní, nikdy nekončícím rozhodováním, jestli ano anebo radši ještě ne. Kolikrát jste už utřeli prach z jelena na poličce? A přitom vám celou dobu leze na nervy a uráží estetické cítění. A co ten jarní kabát? Kdy jste ho měli naposledy na sobě? Nevzpomínáte si? Do módy v nejbližším tisíciletí už asi nepřijde, pravda, je z kvalitního materiálu, jenže ve skutečnosti už jenom zabírá prostor a utlačuje nové, vašemu srdci milé kousky. Často se pořádají sbírky pro sociálně slabší, připravte jim tašku!

Někdy se taková prostá věc, jako zbavit se kousku oblečení nebo dárku, který nebyl až tak vítaný, zdá jako nadlidský úkol. Kde v sobě vzít tu odvahu? Vždyť mi to určitě vybírali s láskou. Ano, to je pravda. Ale my bychom se měli obklopovat jen věcmi, které nám přinášejí radost. Ať už svou užitečností, krásou, nebo že je máme rádi. Nesplňuje ta věc, na kterou nyní zádumčivě hledíte, ani jedno z těchto kritérií? Zeptejte se sami sebe: Proč ji teda mám?

Proč máme ve špajzu prázdné skleničky od různých majonéz, když stejně nezavařujeme? Stohy časopisů, které jsme si nestačili přečíst. Marně doufáme, že na ně přijde řada... kdepak a naopak, budou další, novější, zajímavější. Tady je pomoc lehká. Jen si vytrhněte a založte článek, který vás zaujal. Nebo vás baví opravdu celý časopis?

Rada pro americké hospodyňky zní: Vezměte pytel a vyhoďte 27 věcí, které nepoužíváte, šup, šup. Lámala jsem si hlavu, proč zrovna 27. A je to prosté: klidně by jich mohlo být 23 nebo 36. Je to jen finta, jak zbytečně nehloubat, zda již ano nebo raději ještě ne. Jen si tak říkám, nebylo by lepší, než tu věc vyhodím jako nepotřebnou, myslet o krok dopředu a zeptat se rovnou tam venku: Potřebuju to opravdu nutně? Není to už teď krám? Chce se mi s tím nosit a zanášet si svůj skvělý, prachu a zbytečností pracně zbavený útulný příbytek? Chci také přispívat k plýtvání přírodními zdroji?

A hned se vám bude lépe a rychleji rozhodovat. 
 
 
 
nahoru zpět
activia banner 1

Soutěžte o osobní konzultaci s Petrem Havlíčkem každý týden

 

Přihlašte se nebo se
zaregistrujte

Chci vyhrát