Duševní zdraví

Máme poloprázdné nebo poloplné skleničky?

Léto budiž pochváleno! V létě je více světla, tepla, volného času, dobré nálady… Nejvyšší čas vydat se do přírody. Že zrovna už asi desátý den prší? Nevadí, vezměte si deštník, pláštěnku, svého psa, (klidně ho vyžeňte, i jemu pohyb prospěje) a vydejte se ven. Třeba na chvilku vysvitne sluníčko a uvidíte duhu.
 

Že zrovna už asi desátý den praží slunce a vy už nemůžete ani pohnout rukou k nejbližší skleničce vody? Nevadí, vezměte si slunečník, volné prodyšné oblečení, svého psa, (pořád platí to samé) a dobře tedy, zvolna se vydejte na krátkou procházku. Třeba zrovna potkáte někoho milého a budete moci spolu zhodnotit milostný život naší politické elity, nestálé počasí, televizní programy, které nestojí za nic i svoje životní partnery, kteří jsou vám stálou oporou.

Proč vás za každou cenu nutím na procházku? Protože ve zdravém těle sídlí zdravý duch, to už platilo za dob Sokola a platí to dodnes. A zdravé tělo je příjemný společník, neobtěžuje svými neduhy (anebo alespoň ne tak často). Váš organismus vám za to po nocích, kdy zaslouženě odpočíváte, skládá oslavné ódy. Jak to poznáte? Ráno vás skoro nic nebolí.

A ještě něco. Úsměv na tváři, slunce v duši, mír s tebou, bratře, pozitivní náhled na život … Vyjádřit se můžeme různě, ale důležitý je výsledek. Mít rád sám sebe i ty ostatní okolo. Až na pár výjimek (Babinský, Mackie Messer, Al Capone, XY – tady si dopřejte potěšení a dosaďte svůj tip) je na každém něco dobrého. A co my víme. Třeba i ten Babinský, když se na něj nikdo nedíval, pomáhal babičkám s nůší plnou klestí. Proč bychom my měli být horší?

Jaroslav Foglar razil pro své Rychlé šípy „modrý život“. Každý den jeden dobrý skutek pro ostatní, žádná sprostá (promiňte, hrubá!) slova, jeden dobrý skutek pro sebe. Na konci dne zhodnocení a vyplnění příslušného políčka modře. I my si můžeme založit svůj nový modrý moudrý život. I do úřednického diáře se dají propašovat barevné čtverečky za splněné úkoly. Denní procházka, vlídné slovo, pomoc bližnímu svému, však už každý bude vědět…

Proměňme se v solární panely a střádejme pozitivní energii na doby horší. I ty můžou přijít, ale my, s úsměvem na tváři, budeme připraveni!
 

 
 
 
 
nahoru zpět
activia banner 1

Soutěžte o osobní konzultaci s Petrem Havlíčkem každý týden

 

Přihlašte se nebo se
zaregistrujte

Chci vyhrát